Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Diskusia

pridané 27.7.2019 15:29:34

Názor k stanovisku CHKO Poľana

Už celé Slovensko vie o problémoch, ktoré súvisia s ohrozovaním obyvateľov našej obce s extrémne premnoženými medveďmi priamo v okolí našej obce. Táto situácia je podľa môjho názoru dôsledkom dlhodobého nekoordinovaného premnoženia tohto zvieraťa nielen v okolí obce Očová. Preto ma prekvapuje stanovisko Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHKO Poľana, ktoré sa objavilo na oficiálnej stránke obce Očová. Požadovanie „stanného práva“ pre obyvateľov časti obce je len výsledok slabej práce týchto orgánov, ktorí by mali chrániť prírodu, do ktorej patrí aj človek. V obci Očová postupne počet obyvateľov klesá, ale medveďov v jej okolí pribúda každoročne možno v desiatkach kusov. Pri takomto stanovisku si môžeme klásť rôzne otázky. Už aj medveď sa postaví v hierarchii nad človeka? Pričom medveď iste nie je ten, ktorého v prírode Očovej utláčajú, nebodaj ohrozujú ľudia jeho existenciu. Akú reakciu by Ste očakávali, keby Ste začali obhajovať stanovisko, že medveď hnedý patrí aj na Hurbanovu ulicu vo Zvolene. Je to to isté, čo Váš úrad vyprodukoval v Očovej.
Medveď hnedý je chránený živočích v zmysle platného zákona o ich ochrane prírody. Zákon tiež hovorí, že základným opatrením starostlivosti o populácie chránených živočíchov a ich biotopy je vytváranie vhodných podmienok na život chránených živočíchov a navrátenie vymiznutých chránených živočíchov do ich biotopov. Som v Očovej pomaly polstoročie, ale nikdy a nikde som sa nedočítal a doteraz som nevedel, že intravilán obce Očová bol niekedy biotopom pre medveďa hnedého. Z týchto poznatkov je pre mňa, jemne povedané, prekvapením úplne opačné stanovisko, než by som ja očakával od týchto štátnych zodpovedných orgánov a to smerom prvotne k ochrane človeka a jeho obydlia a nie k ochrane medveďa, aby mohol ďalej ohrozovať človeka. Ochrana prírody by podľa môjho názoru mala konať tak, že by mala prijať okamžité opatrenia na:
1. Presné, kontrolovateľné a urýchlené zníženie počtu medveďa hnedého v extraviláne obce Očová a v oblasti Poľany. K tomu sa núkajú najmenej dve riešenia a to regulovaný odstrel alebo uspanie zvieraťa a jeho presun /aj zdarma/ do inej časti územia SR alebo i krajín EÚ, kde by ho majoritná populácia tejto zeme chcela.
2. Na zabezpečenie počtu medveďa hnedého stanovením limitovaného počtu v lokalite a stanoviť konkrétne opatrenia, ktorými Štátna ochrana prírody a Správa CHKO Poľana zabezpečí, aby tento stav bol dodržaný a aby sa táto šelma nedostávala do dvorov, záhrad a okolia obydlí obyvateľov všetkých častí obce Očová, kde ohrozuje občanov ich majetok.


Ing. Michal Storoška, PhD., MBA v.r. Ul. SNP 33/11, Očová


 

Dobrý deň, ďakujeme za Váš názor, ktorý posunieme na Štátnu ochranu prírody. Na základe konzultácií s Poľovníckym spolkom Očová a Správou CHKO Poľana sme pristúpili k rešpektovaniu predmetného opatrenia, ktoré smeruje k realizovaniu opatrenia, ktoré by v konečnom dôsledku malo byť v záujme ochrany našich obyvateľov.
S pozdravom starosta

Oznamy miestneho rozhlasu

Smútočné oznamy

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

OČOVÁ Aktuálne počasie
webygroup
ÚvodÚvodná stránka